Problem z nadwagą dotyka wielu ludzi. Równie powszechne są kłopoty z trwałym schudnięciem. Niemal każdy zna osoby, które cały czas są na diecie. Odchudzają się, jednak nie mogą wytrwać w rygorystycznych postanowieniach zbyt długo. Po pewnym czasie powracają do dawnych nawyków żywieniowych, co skutkuje często jeszcze większym wzrostem wagi. Kiedy ich samopoczucie spowodowane nadmiarem kilogramów znowu się pogarsza, podejmują decyzję o przejściu na kolejną rewolucyjną dietę, która gwarantuje zgubienie dziesięciu kilo w tydzień. I tak bez końca.

            Badania pokazują, że osoby, którym udało się trwale schudnąć stosowały się do racjonalnych zasad odchudzania, które wprawdzie nie pozwalały na osiągnięcie szybkich efektów, jednak otrzymane rezultaty były trwałe. Bardzo ważne dla osiągnięcia sukcesu w odchudzaniu, jak i w wielu innych dziedzinach życia jest wprowadzanie zmian krok po kroku. Osobom, które chcą osiągnąć szybkie efekty może się to wydać niewykonalne, jednak jest to najlepszy sposób na zredukowanie masy ciała i zachowanie zdrowia.

            Metoda małych kroków jest tak skuteczna ponieważ pozwala ona na trwałą zmianę nawyków. A jak wiadomo nasze nawyki mają ogromny wpływ na nasze życie. Kiedy chcemy odchudzać się zgodnie z tą zasadą, powinniśmy wprowadzać drobne zmiany w naszym jadłospisie. Jeżeli do tej pory jedliśmy ogromne ilości słodyczy i niezdrowych przekąsek, zamiast rezygnować z nich całkowicie, powinniśmy zrobić to stopniowo. Zrezygnujmy najpierw z jednej rzeczy. Kiedy przyzwyczaimy się do tego stanu rzeczy, możemy zdecydować się na kolejną zmianę. Wprowadzajmy powoli do naszego jadłospisu zdrowe produkty. Zamiast przygotowywać do obiadu frytki smażone na głębokim oleju, zdecydujmy się na gotowane ziemniaki lub kaszę. Kiedy wejdzie nam to w nawyk, możemy zacząć zastanawiać się nad kolejnym elementem. Redukcja naszej wagi będzie w ten sposób przebiegała stopniowo, jednak nawyki, nad którymi będziemy pracować przez dłuższy czas będą trwałe. Zdrowa dieta, do której będziemy się stopniowo przyzwyczajać, stanie się elementem naszego życia.