Wielu ludzi, choć zdaje sobie sprawę ze swojej nadwagi, nie podejmuje żadnych działań, żeby ten stan rzeczy zmienić. Nawet jeżeli źle się czują w swoich ciałach, przyzwyczają się do tego stanu rzeczy i nie próbują się odchudzać. Inna grupa osób, której brakuje motywacji do redukcji nadprogramowych kilogramów to osoby, które mają na swoim koncie już wiele kuracji odchudzających zakończonych porażką. Po którymś z kolei niepowodzeniu dochodzą oni do wniosku, że jeżeli tyle razy im się nie powiodło, oznacza to, ze nie są oni w stanie schudnąć. Takie myślenie oznacza rezygnację z podejmowania jakichkolwiek działań prowadzących do zmiany.

            Jednym z głównych czynników, które determinują sukces w odchudzaniu jest odpowiednia motywacja. Jeżeli ją posiadamy, mamy szansę na sukces. Istnieją sposoby na zwiększenie motywacji, a tym samym na zwiększenie swoich szans na osiągnięcie szczupłej sylwetki.

            Dla części osób wystarczającym powodem do przejścia na dietę będzie troska o stan swojego zdrowia. Wielu ludzi nie wiąże nadwagi ze szkodliwymi skutkami dla zdrowia. Kiedy jednak uświadomią sobie, że zbyt duża waga jest przyczyną problemów z krążeniem, zwiększa ona ryzyko chorób serca, jest też przyczyną problemów z ciśnieniem, często są w stanie szybciej podjąć decyzję o przejściu na dietę. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają rodziny, i które zdają sobie sprawę z wagi swojego zdrowia dla najbliższych.

            Dla wielu osób, które skutecznie schudły motywacją byli inni ludzie. Kiedy obserwowały osoby ze swojego otoczenia, którym udało się zgubić wiele kilogramów, zdały sobie sprawę, że również im może się to udać. Widok osób, które dzięki odchudzaniu zmieniły swój wizerunek, a także swoje życie może być niezwykle motywujący i skłaniać do działania.

            Kiedy nie możemy znaleźć dla siebie motywacji, być może warto skorzystać z afirmacji i autohipnozy, których celem będzie wpojenie nam motywacji do odchudzania. Choć te metody niektórym wydają się dziwne, warto przekonać się o ich skuteczności na własnej skórze.