Zdaniem większości dietetyków najlepszym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów jest połączenie dobrze zbilansowanej diety z aktywnością fizyczną. Część odchudzających się osób rezygnuje z uprawiania ćwiczeń. Jest to spowodowane różnymi czynnikami. Jednym z nich jest brak poczucia potrzeby ruchu. Zwłaszcza osoby z dużą nadwagą, które przez większość życia znaczą część czasu spędzały przed telewizorem i komputerem, nie czują potrzeby aktywności. Kojarzy im się ona z czymś bardzo negatywnym. A wszelkie próby potwierdzają to przeświadczenie. Osobom z dużą nadwagą wszelka aktywność fizyczna przychodzi bardzo trudno. Dla większości z nich schody stają się przeszkodą wręcz nie do pokonania.

            Brak chęci do aktywności fizycznej jest też często wynikiem błędów w edukacji. Dzieci, które nie były zachęcane przez rodziców i nauczycieli do uprawiania sportu, prawdopodobnie w późniejszym wieku nie będą widziały takiej potrzeby. Często winne są także lekcje Wf-u, które były źle prowadzone. Młodzi ludzie, którzy byli zmuszani do ćwiczeń, które nie sprawiały im przyjemności zazwyczaj w późniejszym wieku rezygnowali z podejmowania wszelkiego rodzaju aktywności.

            Warto zdawać sobie sprawę, że aktywność jest niezbędna dla naszego zdrowia. Jest doskonałym uzupełnieniem diety. Sama dieta sprawia, że tracimy nadprogramowe kilogramy. Jednak to ćwiczenia fizyczne sprawiają, że nasze ciało staje się jędrne i wygląda znacznie lepiej. Dodatkowo ćwiczenia poprawiają naszą kondycję. Dodają nam energii i sprawiają, że mamy lepsze samopoczucie. Uprawianie sportu sprawia, że efekty kuracji odchudzających są znacznie trwalsze. Choć na początku uprawiania ćwiczeń nasza waga może się nawet zwiększyć (jest to wynikiem rozrostu tkanki mięśniowej) po pewnym czasie ulega ona redukcji. Warto zdawać sobie sprawę, że mięśnie pochłaniają wiele energii z pożywienia. Jeżeli więc nawet zdarzy się nam na jakiś czas zaniechać diety, nie skończy się to katastrofą i nie przytyjemy jak szybko, jak przybralibyśmy na wadze nie uprawiając ćwiczeń fizycznych.