Część z nas, kiedy tylko odczuje pierwsze efekty przeziębienia, od razu udaje się na wizytę u lekarza. Znaczna część pacjentów oczekuje od swoich lekarzy przepisywania leków, a ci, świadomi tych oczekiwań często wypisują recepty. Chodzenie do lekarza nawet przy lekkich objawach choroby jest lepsze niż unikanie kontrolnych wizyt. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że leki, które często pomagają na jedną dolegliwość, mają wiele efektów ubocznych. Jeżeli więc nasz stan sugeruje zwykłe przeziębienie, być może warto spróbować wyleczyć je domowymi sposobami. Metody te nie przynoszą skutków ubocznych i są bezpieczne dla zdrowia. Kiedy jednak przez dłuższy czas nie przyniosą rezultatów, wówczas należy udać się do lekarza.

            Zwykłe przeziębienie można jednak wyleczyć bez konieczności zażywania tradycyjnych lekarstw. Skuteczną metodą jest tu leżenie przez dłuższy czas w łóżku. Domowe lekarstwa, które bardzo pomagają w walce z przeziębieniem to przykładowo sok z malin, czy napar z imbiru, który ma właściwości rozgrzewające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jeżeli mamy problemy z kaszlem warto wypróbować domowej roboty syrop z pędów sosny. Produktem, który działa przeciwzapalnie i rozgrzewająco jest także miód. Ludowa medycyna zaleca picie naparów z różnego typu ziół. Popularnością cieszy się przeciwzapalny rumianek. Napar z kwiatów lipy pomaga na problemy z oddychaniem. Bardzo bogatym źródłem witaminy C i rutyny jest powszechnie występujący na terenach naszego kraju owoc rokitnika.

            W domowym leczeniu warto jest wykorzystać także olejki eteryczne. Są one w zachodniej medycynie niedoceniane, jednak ich stosowanie przynosi często zaskakująco dobre efekty. Kiedy jesteśmy przeziębieni bardzo pomocny może być dla nas olejek z drzewa herbacianego, czy olejek miętowy. Mają one zbawienny wpływ na nasze drogi oddechowe, działają przeciwbakteryjnie. Można ich używać do inhalacji lub też wlać odrobinę do kominka zapachowego. Choć, kiedy jesteśmy chorzy zazwyczaj mamy problemy z apetytem, warto postarać się o spożywanie regularnych zdrowych posiłków. Wzmocnimy w ten sposób naszą odporność.