Własny biznes jest bardzo poważnym przedsięwzięciem. Niezależnie od tego, czy pracujemy jako freelancerzy, czy prowadzimy firmę, sami musimy zorganizować sobie pracę. Wbrew pozorom nie jest to wcale proste. Decyzja o samodzielnej pracy nakłada na nas obowiązek dobrej organizacji. Wielu osobom przysparza to jednak dużych problemów. Od czego zacząć organizację swojej pracy?

            Przede wszystkim musimy pomyśleć o zorganizowaniu swojego stanowiska pracy. Jeżeli mamy taką możliwość możemy wynająć swoje własne biuro. Dla wielu osób są to jednak zbyt wysokie koszty. Alternatywą dla nic jest biuro coworkingowe, w którym płacimy jedynie za biurko. Część osób, zwłaszcza tych mieszkających w mniejszych miejscowościach nie może pozwolić sobie na tego typu rozwiązania. Mają do dyspozycji jedynie swoje mieszkanie. Nawet w takiej sytuacji można sobie jakoś poradzić. Praca w domu to przede wszystkim problem z oddzieleniem strefy prywatnej od strefy przeznaczonej do pracy, co niesie ze sobą szereg konsekwencji.

            Jeżeli pracujemy w domu, powinniśmy postarać się zorganizować dla siebie stanowisko pracy. Miejsce, w którym będziemy pracować powinno być całkowicie oddzielone od reszty mieszkania i przeznaczone tylko i wyłącznie do pracy. Takie rozwiązanie pozwoli nam lepiej skupić się na naszych zadaniach. Jeżeli będziemy pracować w swoim własnym łóżku istnieje duże ryzyko, że w międzyczasie będziemy mieli ochotę się zdrzemnąć, a drzemka ta okaże się o wiele za długa. Ta zasada działa w obie strony. Kiedy pracujemy w strefie domowej, możemy mieć wrażenie, że cały czas jesteśmy w pracy. A to z kolei może przełożyć się negatywnie na nasze relacje z innymi domownikami. Zadbajmy, żeby do naszego miejsca pracy nikt nie miał dostępu. Zwłaszcza w czasie, kiedy my pracujemy. Nie jest dobrze pracować w obecności dzieci, powinny one pozostawać pod czyjąś opieką, również zwierzęta nie powinny mieć dostępu do naszego domowego biura. Ważne jest, żebyśmy nie przerywali pracy. Powinniśmy mieć z góry ustalone godziny, w których będziemy wykonywali nasze obowiązki zawodowe.