Jak się zorganizować pracując samodzielnie?

Własny biznes jest bardzo poważnym przedsięwzięciem. Niezależnie od tego, czy pracujemy jako freelancerzy, czy prowadzimy firmę, sami musimy zorganizować sobie pracę. Wbrew pozorom nie jest to wcale proste. Decyzja o samodzielnej pracy nakłada na nas obowiązek dobrej organizacji. Wielu osobom przysparza to jednak dużych problemów. Od czego zacząć organizację swojej pracy?

            Przede wszystkim musimy pomyśleć o zorganizowaniu swojego stanowiska pracy. Jeżeli mamy taką możliwość możemy wynająć swoje własne biuro. Dla wielu osób są to jednak zbyt wysokie koszty. Alternatywą dla nic jest biuro coworkingowe, w którym płacimy jedynie za biurko. Część osób, zwłaszcza tych mieszkających w mniejszych miejscowościach nie może pozwolić sobie na tego typu rozwiązania. Mają do dyspozycji jedynie swoje mieszkanie. Nawet w takiej sytuacji można sobie jakoś poradzić. Praca w domu to przede wszystkim problem z oddzieleniem strefy prywatnej od strefy przeznaczonej do pracy, co niesie ze sobą szereg konsekwencji.

            Jeżeli pracujemy w domu, powinniśmy postarać się zorganizować dla siebie stanowisko pracy. Miejsce, w którym będziemy pracować powinno być całkowicie oddzielone od reszty mieszkania i przeznaczone tylko i wyłącznie do pracy. Takie rozwiązanie pozwoli nam lepiej skupić się na naszych zadaniach. Jeżeli będziemy pracować w swoim własnym łóżku istnieje duże ryzyko, że w międzyczasie będziemy mieli ochotę się zdrzemnąć, a drzemka ta okaże się o wiele za długa. Ta zasada działa w obie strony. Kiedy pracujemy w strefie domowej, możemy mieć wrażenie, że cały czas jesteśmy w pracy. A to z kolei może przełożyć się negatywnie na nasze relacje z innymi domownikami. Zadbajmy, żeby do naszego miejsca pracy nikt nie miał dostępu. Zwłaszcza w czasie, kiedy my pracujemy. Nie jest dobrze pracować w obecności dzieci, powinny one pozostawać pod czyjąś opieką, również zwierzęta nie powinny mieć dostępu do naszego domowego biura. Ważne jest, żebyśmy nie przerywali pracy. Powinniśmy mieć z góry ustalone godziny, w których będziemy wykonywali nasze obowiązki zawodowe.