Żeby wybrać odpowiednią dla nas pielęgnację musimy najpierw określić rodzaj naszej cery. Niewłaściwie dobrana pielęgnacja może naszej skórze bardziej zaszkodzić niż pomóc. Najmniej problemów ze skórą mają posiadaczki cery normalnej, występuje ona jednak najczęściej u dzieci i ludzi bardzo młodych. Cera normalna jest gładka, jędrna, o naturalnym blasku, pory są niemal niewidoczne. Wydzielanie łoju jest umiarkowanie, nie jest zbyt duże, ale całkowicie wystarcza do prawidłowego natłuszczenia skóry. Taka skóra nie wymaga praktycznie szczególnej pielęgnacji. Jest odporna na warunki zewnętrzne, takie jak wiatr, słońce czy mróz. Kolejnym często spotykanym rodzajem cery jest cera tłusta. Jej najważniejszą cechą charakterystyczną jest nadprodukcja łoju. Nadprodukcja sebum powoduje bardzo widoczne nieestetyczne błyszczenie, a także zapychanie ujść gruczołów łojowych, a więc zaskórniki i stany zapalne. Wymaga częstego oczyszczania i stosowania specjalistycznych produktów matujących. Taka cera ma jednak swoje plusy – jest odporna na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych, jest gruba i dobrze natłuszczona, a to opóźnia powstawanie zmarszczek.

            Bardzo często spotykanym typem cery jest cera mieszana. Jest połączeniem cery suchej i tłustej. Najczęściej partie tłuste to czoło, nos i broda, natomiast skóra na policzkach jest przesuszona. Tworzy to problem dobrania odpowiedniej pielęgnacji. Innej dla tłustych, a innej dla suchych partii skóry. Najczęściej spotykanym typem cery u młodzieży jest cera trądzikowa. Charakteryzuje się ona widocznymi stanami zapalnymi i wypryskami, co wynika z zaburzeń gospodarki hormonalnej. Wymaga stosowania specjalistycznej pielęgnacji pomagającej zwalczać te niedoskonałości.

            Każdy typ cery może mieć cechy cery wrażliwej. Cera wrażliwa to najczęściej skłonności do podrażnień, pękające naczynka, zaczerwienienia, skłonności do reakcji alergicznych. Najbardziej narażona na te przypadłości jest cera sucha. Każdy typ cery może również posiadać cechy odwodnienia. Aby temu przeciwdziałam polecane jest stosowanie preparatów nawilżających i picie dużych ilości wody.