Melisa jest jednym z bardziej znanych ziół używanych do leczenia dolegliwości związanych z układem nerwowym. Wypita wieczorem herbatka z melisy pomaga się wyciszyć, uspokaja skołatane nerwy, ułatwia zasypianie. Zaleca się picie naparu z melisy osobom z nerwicą ze względu na jej działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Pomocna jest także w leczeniu migreny, która często ma podłoże nerwowe. Działa pozytywnie na procesy poznawcze, poprawia pamięć i koncentrację, dlatego powinny po nią sięgnąć osoby starsze jak i ucząca się młodzież. Nie tylko napar z melisy i tabletki oparte o jej wyciąg działają pozytywnie na nasz system nerwowy. Również olejek eteryczny pozyskiwany z tej rośliny ma bogate, różnorodne zastosowanie. Używany do masażu, kąpieli jak i inhalacji wykazuje działanie redukujące objawy napięcia nerwowego i stresu.

            Melisa ma właściwości rozkurczające, pomaga w dolegliwościach trawiennych, ma także działanie łagodzące w przypadku bolesnych menstruacji. Wpływa również pozytywnie na układ oddechowy – pomaga leczyć objawy astmy, uporczywego kaszlu czy alergii. Melisa wspomaga leczenie nadczynności tarczycy. Znane są także jej właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe. Używana jest przy leczeniu opryszczki. Wykorzystywana do płukania jamy ustnej łagodzi objawy zapalenia dziąseł. Zapobiega miażdżycy, obniżając poziom cholesterolu we krwi. Melisa bogata jest w antyoksydanty, ma więc działanie przeciwnowotworowe, ma również właściwości, które opóźniają starzenie się organizmu.

            Melisa używana jest do produkcji kosmetyków. Jej działanie antybakteryjne wykorzystuje się do produkcji toników i kremów do cery przetłuszczającej się. Działa na skórę odświeżająco i tonująco, przyspiesza także gojenie się niedoskonałości cery. W kosmetykach do włosów zapobiega przetłuszczaniu się skóry głowy. Warto więc zadbać, żeby roślina ta znalazła się nie tylko w naszej apteczce, lecz również w kosmetyczce.