Łazienka to pomieszczenie, w którym powinno być cieplej niż w reszcie domu. Optymalna i komfortowa temperatura wynosi 24 – 25 stopni. Jeśli w łazience jest okno, a sezon zimowy trwa to nie łatwo jest utrzymać taką temperaturę. Nowoczesne grzejniki poradzą sobie z ogrzaniem zarówno większych jak i mniejszych powierzchni. Wybierając grzejnik do łazienki trzeba zwrócić szczególną uwagę na jej wielkość i usytuowanie.

Inaczej dobiera się kaloryfer do małej łazienki znajdującej się pomiędzy pokojami, a inaczej do dużej, umieszczonej w narożniku domu. W tym drugim przypadku warto zastanowić się nad dodatkowymi źródłami ogrzewania. Grzejnik łazienkowy razem z ogrzewaniem podłogowym da znacznie lepsze rezultaty grzewcze. Połączenie za pomocą jednej głowicy termostatycznej sprawi, że podłoga się nie przegrzeje, a grzejnik będzie mógł pracować przy wyższej temperaturze wody zasilającej. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe poprawi komfort użytkowania łazienki, osuszy mokrą podłogę i dywaniki łazienkowe.

Grzejnik naścienny zapewni z kolei miejsce na suszenie ręczników. Utrzymanie stałej temperatury nawet w dużej łazience nie będzie żadnym problemem jeśli ciepło będzie płynęło z dwóch źródeł. Male i stosunkowo ciepłe łazienki nie stanowią dużego wyzwania pod kątem wyboru samego grzejnika, ale bardziej zagospodarowania przestrzennego. Urządzając takie pomieszczenie istotne jest zachowanie jego funkcjonalności i komfortu. Dobrze aby grzejnik łazienkowy był stosunkowo mały i służył dodatkowo jako półka lub miejsce na suszenie ubrań. Największym problemem może być dobranie grzejnika do małej ale też zimnej łazienki, w której są okna. W takim przypadku trudno o zachowanie stałej temperatury.

Decydując się na zakup konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na jego moc grzewczą, rozmiar i kolektory, które powinny być podwójne, symetrycznie ustawione po obu stronach osi. Dzięki temu grzejnik ma prawie dwukrotnie wyższą moc grzewczą i z łatwością podniesie temperaturę wychłodzonego pomieszczenia. Na rynku dostępnych jest dużo różnych modeli grzejników. Jednak decyzja o kupnie powinna być dopasowana pod potrzeby konkretnej łazienki. Warto też brać pod uwagę dodatkowe opcje, które oferują producenci. Dobrze jest aby grzejniki swoim wyglądem pasowały do wystroju pomieszczenia i mogły służyć zastosowane również jako wieszak czy półka. Takie rozwiązania pozwalają zaoszczędzić nieco przestrzeni w małych łazienkach i nadać ciekawszego wystroju tym większym.

AUTOR: SARMATA