Zima to nie tylko śnieg i sporty związane ze śniegiem. W zimie popularnością cieszą się również łyżwy. Istnieje kilka sportów związanych z łyżwami – od typowo rekreacyjnej jazdy na miejskim lodowisku poprzez łyżwiarstwo szybkie, figurowe na hokeju na lodzie kończąc. Jeżdżenie na łyżwach to duża przyjemność, zwłaszcza dla dzieci. Często szkoły w okresie ferii zimowych, w ramach zimowiska organizują wyjazdy na lodowisko. Dzieci mogą tam stawiać pierwsze kroki na lodzie, uczyć się jazdy na łyżwach, ale przede wszystkim doskonale bawią się. Brak sprzętu nie jest przeszkodą – łyżwy można wypożyczyć.

Łyżwiarstwo figurowe na lodzie

Zdecydowanie najbardziej widowiskową konkurencją zimową jest łyżwiarstwo figurowe na lodzie. Polega na jeździe na łyżwach i wykonywaniu dodatkowych, widowiskowych, nie raz zapierających dech w piersi, elementów: skoków, podnoszeń, spiral i sekwencji kroków. Zawodnicy maja piękne, błyszczące stroje, które w niczym przypominają grubych kombinezonów narciarskich. Stroje są delikatne, śliczne, cienkie. Zawody odbywają się w ogrzewanej hali, więc przedmiot typu kombinezon, czapka i gogle nie są potrzebne. Łyżwiarstwo figurowe jest sportem podobnym do gimnastyki artystycznej, wymaga od zawodników zdolności tanecznych, poczucia rytmu, dobrej giętkości ciała i koordynacji ruchów. To dyscyplina sportu polecana dla osób szczupłych.

Dyscyplina na zimowych igrzyskach olimpijskich

Łyżwiarstwo figurowe jest jedną z dyscyplin na zimowych igrzyskach olimpijskich. Łyżwiarstwem kieruje Międzynarodowa Unia Łyżwiarska założona w 1892 roku. Treningi łyżwiarskie zaczynają już 6-letnie dzieci. Na początku dzieci uczone są poruszania się po lodzie. Część zajęć odbywa się na sali gimnastycznej, gdzie ćwiczy się rozciąganie mięśni i na sucho trenuje się figury. Dopiero po pewnym czasie dzieci wchodzą na lód. Dzieci na początku doświadczają wielu upadków, na czym najbardziej cierpią pośladki. Łyżwiarstwo świetnie modeluje pupę i uczy prawidłowego utrzymywania sylwetki.

Korzyści z jazdy na łyżwach

Łyżwiarstwo rozwija zmysł równowagi, zdolności koordynacyjne i rytmiczne, wykształcają gradację ruchów. Podczas jazdy figurowej wykorzystywane są wszystkie grupy mięśni, co gwarantuje usprawnienie całego ciała i kształtuje piękną sylwetkę. To sport odpowiedni dla kobiet i mężczyzn. Sylwetka mężczyzny kształtowana jest proporcjonalnie, dzięki koordynacji ruchów może on podnosić partnerkę, wykonywać z nią różne figury. Zawodnicy występują solo i w parach. W występach solowych dominują skoki, piruety, sekwencje kroków i spiral. W parach istotne są skoki wyrzucane, skoki synchroniczne, podnoszenia, piruety kręcone osobno i razem, spirale śmierci, kroki.

Rozwój łyżwiarstwa figurowego w Polsce

Łyżwiarstwo figurowe zaczęło rozwijać się w Polsce, w XIX wieku. Oczywiście, już wcześniej ludzie bawili się w ślizganie na lodzie, ale dopiero w XIX wieku pojawiła się moda na wykonywanie figur na lodzie przy użyciu sprzętu. Wtedy łyżwiarstwo chętnie uprawiali panowie nieograniczani przez gorsety. Wtedy, bowiem możemy się czuć niekomfortowo. A tego przecież chcielibyśmy uniknąć. Nie pozostaje, zatem nic innego jak tylko robić wszystko aby tego w stu procentach uniknąć.