W czasie kiedy dookoła jeszcze zielono i słonecznie nie zastanawiamy się nad zakupami ciepłej odzieży i bucików dla naszych dzieci. Ale lato mija nieubłaganie i niedługo zostaniemy zmuszeni do uzupełnienia garderoby dzieci.

W centrach handlowych już systematycznie pojawiają się nowe kolekcje ubranek i bucików dziecięcych na jesień i warto zapoznać się z najnowszymi propozycjami oraz cenami. Trzeba już teraz się zastanowić nad tym jakie buciki jakie chcemy kupić dla dziecka analizując koszty i materiały. W czasach kryzysowych nie są to łatwe dylematy gdyż większość z nas musi ograniczać koszy a ceny bucików są dosyć wysokie.

Dostępne w sklepach buciki dla dzieci można z rozdzielić na dwie grupy: te wykonane ze skóry naturalnej, oraz te ze sztucznych materiałów. Praktycznie nie ma między nimi różnic estetycznych gdyż współczesne tworzywa sztuczne do złudzenia potrafią przypominać naturalną skórę. Różnica materiału z jakiego jest wyprodukowany bucik ma odzwierciedlenie w cenie obuwia dziecięcego. Buciki ze skóry są oczywiście znacząco droższe. Jednak trzeba poważnie zastanowić się nad bucikami dziecięcymi wykonanymi ze skóry, ponieważ są one dużo zdrowsze dla skóry dzieci a ich użytkowanie jest bardziej komfortowe. Różnice cenowe między obuwiem skórowym i sztucznym zacierają się czasami, ponieważ na cenę bucików ma również znaczący wpływ marka, oraz kraj pochodzenia obuwia. Buciki importowane z krajów dalekiego wschodu a wykonane ze skóry mogą być czasem tańsze niż krajowe buciki wykonane z tworzyw sztucznych. Jest to poważną zachęta do zakupu. Musimy jednak być bardzo ostrożni przy zakupie gdyż sam fakt wykonania bucika ze skóry nie zawsze przekłada się na jakość i trwałość. Bywa i tak że skórowe buty importowane, odznaczają się bardzo słabą jakością i nie wytrzymują użytkowania podczas jednego sezonu. Znanym problemem jest również stosowanie do produkcji niedozwolonych środków chemicznych, które powodują że buciki zawierają szkodliwe substancje.

Obuwie produkowane w unii europejskiej musi spełniać surowe wymogi norm gwarantujących bezpieczeństwo zdrowie co niestety przekłada się na ich cenę. W obuwiu dla dzieci coraz częściej stosuje się także materiały membranowe poprawiające komfort użytkowania dzięki zwiększeniu zdolności do odprowadzenia pary wodnej na zewnątrz buta i poprawieniu wentylacji stopy. Takie buciki są ciepłe i suche nawet przy jesiennej, deszczowej pogodzie ale ich cena jest oczywiście wyższa. Jeśli nasze dziecko jest aktywne i spędza dużo czasu na dworze to warto pomyśleć o zakupie takich bucików.