Kupowanie mieszkań pod wynajem jest w Warszawie popularną praktyką. Sprawdza się zarówno w przypadku wynajmu krótkotrwałego (na przykład studentom), jak i tego dłuższego, który można trwać nawet kilkanaście lat. Inwestycja w nieruchomość, jaką jest mieszkanie, to inny sposób ulokowania naszych pieniędzy niż obligacje bankowe czy lokaty, który dodatkowo może zwrócić się już po kilku latach. Jakie mieszkanie kupić, żeby można było mówić o idealnym mieszkaniu pod wynajem w Warszawie?

 

Bardzo ważna lokalizacja

Osoby poszukujące mieszkania w Warszawie bardzo często zwracają uwagę na to, żeby szybko dostać się z niego do pracy lub na uczelnię. Przejazd może być dłuższy, ale ważne żeby był wygodny, dlatego warto szukać mieszkania w okolicy, w której znajdują się przystanki komunikacji miejskiej – autobusowe, tramwajowe czy linii metra. Niekoniecznie muszą być to istniejące linie – w wykazie inwestycji miejskich można znaleźć informacje o planowanych rozbudowach sieci tramwajowej czy budowie II linii metra. Takie rejony będą w przyszłości zostaną również zagospodarowane przez nowe sklepy i instytucje, co uczyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi dla nowych mieszkańców tego rejonu Warszawy (a co za tym idzie, będą miały większą wartość – w każdym wypadku zyskujesz). Ważne jest również to, żeby do najbliższego przystanku nie szło się dłużej niż kilka minut.

Z drugiej strony kupowanie mieszkania pod wynajem w szarym, zabetonowanym miejscu bliżej centrum miasta może odstraszyć niektórych potencjalnych najemców, szczególnie osoby starsze lub rodziny z dziećmi. Idealne mieszkanie to takie, w którego najbliższej okolicy znajdziemy park lub deptak i miejsce, w którym będą mogły bawić się dzieci. Kompromisem jest kupienie mieszkania na osiedlu deweloperskim, na którym znajdują się tereny rekreacyjne i plac zabaw dla najmłodszych, takim jak na przykład inwestycja Lazurowa 168.

 

Wielkość mieszkania

Kupując mieszkanie staniemy w końcu przed decyzją – na jaki metraż i rozmieszczenie pokojów się zdecydować? Wszystko będzie zależało od tego, jakim budżetem dysponujemy i jakie są nasze plany co do wynajmu. Reguła jest prosta – im więcej pokoi, tym większa kwota za mieszkanie. Jednak małe mieszkania zazwyczaj ciężej jest wynająć.

Czasami warto zaczekać chwilę, zebrać większą sumę pieniędzy i kupić mieszkanie dwu- lub trzypokojowe. Mieszkania dwupokojowe idealnie sprawdzą się dla singli lub studentów, zwłaszcza jeżeli pokoje są nieprzechodnie i duże, w mieszkaniu mogą zakwaterować się nawet 4 osoby. Mieszkania trzypokojowe i większe są idealnym rozwiązaniem, jeżeli planujemy, że naszymi najemcami będą rodziny z dziećmi, wtedy większa ilość pokoi będzie przemawiała na naszą korzyść. Do takiego mieszkania również mogą wprowadzić się studenci – w przypadku wynajmu „po jednym pokoju” można wynegocjować całkiem dobrą sumę.

 

Dodatkowa przestrzeń

Na plus każdego mieszkania będzie własne miejsce garażowe, miejsce w piwnicy czy na strychu, gdzie najemcy (lub właściciel) będą mogli trzymać niemieszczące się w mieszkaniu rzeczy, na przykład stare ubrania czy dziecięce zabawki.