Handel na samym początku zanim wymyślono pieniądz jaki znamy dziś wyglądał zupełnie inaczej. Początki handlu bez wątpienia opierały się na barterze czyli jedna osoba dawała towar za który dostawała inny towar od drugiej osoby. Jak wiadomo niektóre towary są po prostu bardzo słabo podzielne tak więc z transakcji barterowej bardzo często jedna ze stron wychodziła ze sporą stratą lub też po prostu w wyniku bardzo dużej różnicy w wirtualnej wartości danych towarów do wymiany po prostu nie dochodziło. Kiedy ludzkość na dobre przekonała się do złota było ono kryterium pośredniczącym w wymianie która odbywała się zdecydowanie sprawniej niż miało to miejsce w przypadku barteru.

Jednak złoto ze względu na swój wysoki ciężar właściwy oraz bardzo małe rozmiary też było trudno podzielne. Zaczęto więc bić złote monety. Był to bez wątpienia duży krok w handlu gdyż od tej pory każda moneta ważyła mniej więcej tyle samo. Jednak z czasem pojawili się fałszerze którzy produkowali złote monety z dodatkiem innych zdecydowanie mniej cennych metali takich jak miedź. I ten problem rozwiązano jednak z czasem ludzie po prostu deponowali swoje złoto w bankach który wystawiał kwit który mówił, że dana osoba ma określoną ilość zdeponowanego złota i ludzie po prostu zaczęli w pewnym momencie wymieniać się tymi kwitami jak normalnym pieniądzem który powstał w ten właśnie sposób. Na czym polega mechanizm kreowania pieniądza obecnie W dawnych czasach bankierzy widząc, że ludzie nigdy nie wypłacają całego złota jednocześnie po prostu wystawiali takich kwitów więcej niż dopuszczały zasady i dorabiali się wielkich majątków udzielając ludności sowicie oprocentowanych pożyczek. Bankructwo takiego systemu a raczej jego upadek jest możliwy tylko i wyłącznie w sytuacji gdy wszyscy lub prawie wszyscy ludzie jednocześnie pójdą do banku żądając natychmiastowej wypłaty złota.

Podobnie jest dzisiaj. Jeśli bank ma zdeponowanych milion złotych w gotówce to ten milion stanowi tak zwaną rezerwę cząstkową która wynosi obecnie około czterech procent – co mówi nam, że mając przykładowo milion złotych w skarbcu bank może wykreować dwadzieścia pięć milionów złotych sowicie zarabiając na odsetkach od zaciągniętych kredytów oraz pożyczek.