Zegarki z chronografem zostały wprowadzone w 1910 roku. Człowiek o imieniu Nicolas Mathieu Rieussec wynalazł je w 1821 roku, ale nikt nie pomyślał o umiejscowieniu go na ręce przez następne 100 lat. Król Francji Ludwik XVIII był bardzo zainteresowany oglądaniem wyścigów konnych i chciał być w stanie zmierzyć czas każdego wyścigu. W związku z tym Nicolas Mathieu Rieussec został zatrudniony do stworzenia urządzenia do wykonywania tej pracy.

Pierwsza wersja wykorzystuje pisak, który zostawiał ślad na okrągłym pokrętle. Długość łuku kieruje upływem czasu, a liczby są ustawione na okrągłym pokrętle. W 1969 roku trzy firmy – Breitling, Hamilton i Heuer – współpracowały w celu opracowania pierwszego automatycznego zegarka chronograficznego. Ten początkowy model był zasilany energią kinetyczną generowaną podczas normalnego ruchu ramienia i ręki. Drugim rodzajem zegarka chronograficznego jest nowoczesna wersja cyfrowa, zasilana bateryjnie.

Najważniejsza funkcja – pomiar czasu

Zegarki z chronografem mogą być używane do bardzo dokładnych pomiarów czasu, ponieważ mają one ogólny czas utrzymywania głównej tarczy i pozostałych. Możesz mieć maksymalnie cztery pokrętła, a każdy z nich ma inną funkcję. Pokrętło, które najczęściej widzisz, jest oczywiście ciągłym wskaźnikiem sekundowym, który znajduje się na środku głównej tarczy. Pozostałe, podrzędne tarcze mają funkcje mierzące ułamki sekundy, minuty i godziny. Mają też telemetr mierzący odległość i tachymetr mierzący prędkość.

Zegarek chronograficzny jest symbolem dokładności i precyzji, przeznaczonym do dokładnego pomiaru czasu w ciągu dziesiątych lub setnych sekundy. Chociaż styl jest zdecydowanie poważnym czynnikiem, biorąc pod uwagę ilość wydawanych pieniędzy (choć nie jest to prawdą w przypadku zegarków chronograficznych dolnego rzędu, dostępnych aktualnie niemalże na każdą kieszeń), logiczne i praktyczne jest założenie, że styl nowoczesny, klasyczny lub przestarzały powinien stanowić część pakietu cenowego, aby uzupełnić funkcjonalność i jakość inżynieryjną wbudowaną w przyrząd pomiarowy, jako sposób na połączenie ceny, jakości, historii, inżynierii i pozytywnych recenzji produktów, które umożliwią przyszłą sprzedaż i rentowność.

Inne dostępne funkcje zegarka z chronografem

Zegarki, które dziś noszą mężczyźni, mogą zrobić znacznie więcej, niż tylko powiedzieć Ci godzinę. Są one zaprojektowane z wieloma praktycznymi funkcjami, takimi jak stopery, kalendarze, alarmy i cyfrowe odczyty. Zegarek z chronografem może zaoferować Ci kilka różnych sposobów określania czasu, a większość osób będzie chciała je mieć w swojej kolekcji. Używane w wielu różnych sytuacjach, są zwykle uważane za zegarki sportowe.

Zegarki mogą odzwierciedlać symbol statusu danej osoby w porównaniu do portfela, więc kolekcjonerzy mogą uwielbiać sztukę i rzemiosło zegarków i doceniać zarówno piękno, jak i przydatność zegarków. Jednak dla zwykłych konsumentów nie jest konieczne rozważanie wysokiego poziomu inżynierii, ponieważ problem prawdopodobnie będzie bardziej stylem i korzyściami społecznymi niż projekt o naprawdę wysokiej jakości.