W większości kultur włosy są uważane za największą ozdobę kobiety. Niezależnie od tego, czy krótkie, czy długie, kasztanowe czy blond, powinny być odżywione, gęste i błyszczące. Wiele czynników i zabiegów szkodzi włosom i często niszczy je nieodwracalnie. Należy pamiętać, że włosy są martwe i uszkodzeń nie da się cofnąć, a można im jedynie zapobiegać. Jednym ze sposobów na skuteczne dbanie o włosy jest stosowanie odpowiednich masek.

Dobrze dobrana pielęgnacja

Często to klucz do odpowiedzi na pytanie: “dlaczego moje włosy są zniszczone?”. Nie zawsze obiektywnie dobry kosmetyk do włosów będzie odpowiedni właśnie dla nas. Zależnie od tego, czy mamy suche włosy, czy włosy zniszczone, kręcone czy proste, dobre maski do włosów DrHair mogą być różne. Oczywiście, kompleksowa pielęgnacja włosów nie polega na stosowaniu tylko jednego specyfiku, ale raczej na tym, by świadomie dobierać kosmetyki do stanu i rodzaju naszego włosa.

Jaka maska do włosów suchych?

Przesuszenie włosów może powstać na kilka sposobów, jednak często wiąże się z odarciem włosa z naturalnej warstwy ochronnej, na przykład wskutek stosowania zbyt mocnych szamponów. Powoduje to szybką utratę nawilżenia przez włos. Jak nawilżyć suche włosy? W tym celu najodpowiedniejsze będą maski humektantowe, tj. nawilżające. Maski takie posiadają jeden lub więcej składników o charakterze nawilżającym, np. aloes, miód, woda różana, gliceryna itp. Dobre nawilżające maski do włosów to np.:

 1. Receptury Babuszki Agafii maska do włosów drożdżowa pobudzająca wzrost
 2. Vianek odżywcza maska do włosów
 3. Malina moroszka Balsam do włosów
 4. Ecolab Balsam Nawilżający z aloesem

Maska do włosów zniszczonych/rozjaśnianych

 Zabiegi chemiczne na włosach oraz niezbyt delikatne obchodzenie się z nimi w trakcie czesania, wkładania szalików itp. mogą skutkować niszczeniem struktury włosa. Niestety, wbrew temu, w co pragniemy wierzyć, włos nie powróci w naturalny sposób do poprzedniego stanu. Istnieją jednak składniki, które wnikają w głąb włosa i sprawiają, by ten wyglądał znów zdrowo i nabrał połysku. Maski proteinowe mają w swoim składzie np.: keratynę hydrolizowaną, proteiny mleczne, proteiny pszeniczne czy proteiny jedwabiu.

Przykładowe maski do zniszczonych włosów:

 1. Kallos Keratin, Maska keratynowa z proteinami mleka
 2. Maska Agafii jajeczna odżywcza
 3. Natura Siberica Maska rokitnikowa do włosów mocno uszkodzonych
 4. L’biotica Keratyna i Jedwab – Regenerująca maska do włosów

W przypadku masek proteinowych należy pamiętać, że zbyt częste ich stosowanie (więcej niż 3 razy w miesiącu) może dać efekt odwrotny do oczekiwanego. Zamiast przywrócić naszym włosom blask i sypkość przeproteinowanie spowoduje, że będą one matowe i trudne do rozczesania.

Maska do włosów puszących się

 Jak wspomniano wyżej, odarcie włosa z naturalnej warstwy ochronnej prowadzi do utraty nawilżenia oraz puszenia i elektryzowania się włosów. Jak przywrócić włosom ochronę? Odpowiedzią są emolienty, czyli wszelkie oleje (np. arganowy), masła (np. masło shea), a także parafina i silikony. Chociaż ich nadmiar może prowadzić do przetłuszczania i strączkowania się włosów, są to składniki, których w naszej pielęgnacji powinno być najwięcej.

Dobre maski do włosów puszących się, które mają w składzie emolienty:

 1. Kallos Color Mask – Maska do włosów farbowanych z olejem lnianym
 2. Ecolab Balsam odżywczy z olejem awokado
 3. PLANETA ORGANICA Maska do włosów marokańska
 4. L’biotica, Biovax, Intensywnie regenerująca maseczka do włosów suchych i zniszczonych

Jaka jest najlepsza maska do włosów, to kwestia indywidualna. Warto przetestować kilka produktów na sobie, a wcześniej – przynajmniej pobieżnie – zapoznać się z ich składem.