O smogu słyszymy praktycznie wszędzie – w telewizji, radiu czy internecie. Oczywiście przyczyny powstawania smogu są różne, jednak dzisiaj uważa się, że najwięcej zanieczyszczeń pochodzi z komunikacji samochodowej, ogrzewania oraz przemysłu. Oczywiście procentowy udział zanieczyszczeń jest różny w zależności od lokalizacji.

Porażające statystyki

Jak się okazuje, w pewnym stopniu każdy z nas przyczynia się do powstawania smogu. Dzieje się to choćby poprzez używanie niskiej jakości pieców grzewczych, emitujących ogromną ilość zanieczyszczeń. Na czystość powietrza w dużej mierze wpływa również to, co wrzucamy do naszego pieca. Bardzo wiele osób mimo coraz głośniejszej kampanii, która ma na celu uświadomienie nam popełnianych błędów, decyduje się na palenie plastików, mebli czy pozostałych tworzyw sztucznych w domowym piecu. Wszystko to powoduje, że przyczyniamy się do pogarszania stanu naszego środowiska. Statystyki mówią, że około 50 tysięcy ludzi rocznie umiera z powodu złego stanu powietrza, którym oddycha. To nie wszystko, ponieważ setki tysięcy polaków leczy się na różnorodne choroby, których przyczyną jest oddychanie zanieczyszczeniami. Na niską jakość powietrza duże znaczenie ma też ruch uliczny. Po polskich drogach jeździ wiele starych samochodów, które wypuszczają w atmosferę ogromne ilości zanieczyszczeń. Jak widać, mamy ogromny udział w pogarszającej się sytuacji naszego środowiska. Bardzo często identyfikujemy smog z rodzajem zanieczyszczania, jednak ten tok rozumowania jest błędny. Smog to efekt zanieczyszczenia powietrza, który objawia się tak zwanym „stojącym powietrzem”.

Oczyszczasz powietrza rozwiązaniem problemu

Oczyszczenie miejskiego powietrza to trudne zadanie, które zajmie lata i wymaga współpracy całego społeczeństwa. Każdy może jednak zadbać o swój własny dom, oczyszczając powietrze przy pomocy niewielkiego urządzenia. Niezależnie od tego, jak bardzo dba się o czystość w mieszkaniu, w powietrzu obecne są liczne bakterie, wirusy pyłki, kurz oraz zwierzęca sierść. Oczyszczacze powietrza mają jedno główne zadanie, a mianowicie pozbycie się z powietrza wszelkich groźnych substancji. Wybierając odpowiednie urządzenie, koniecznie musimy zapoznać się z rodzajem filtra w oczyszczaczu. Do najczęściej spotykanych należą:

Filtr węglowy – głównym jego zadaniem jest pochłanianie związków organicznych oraz nieprzyjemnych zapachów. Tego rodzaju urządzenie powinno być wymieniane raz w roku. Na rynku dostępne są również impregnowane filtry węglowe, które można czyścić przy pomocy wody. Rzecz jasna nie wymagają one tak częstych wymian.

Filtr wodny – wszelkie zanieczyszczenia w czasie filtrowania powietrza zostają zatrzymane w zbiorniku z wodą. Niestety związane jest to z koniecznością bardzo częstej wymiany wody. Jeżeli w zbiorniku zgromadzi się zbyt duża ilość zanieczyszczeń, oczyszczacz nie będzie spełniał swojej funkcji.

Filtr elektrostatyczny – idealnie nadaje się do walki z alergenami,. Wbrew pozorom koszty eksploatacji nie są zbyt duże, ponieważ można go czyścić przy pomocy wody.

Filtr tkaninowy – ten rodzaj filtra idealnie sprawdzi się w walce z dużymi zanieczyszczeniami, natomiast nie nadaje się do usuwania pyłków czy kurzu.

Filtr fotokatalityczny – filtr doskonale radzi sobie z alergenami, bakteriami oraz wirusami różnego pochodzenia. Niestety, najlepsze oczyszczacze powietrza z filtrem fotokatalitycznym to stosunkowo drogie urządzenia.

Różnica między filtrem HEPA, a EPA

Bardzo często przeglądając oferty filtrów, spotkamy się z wymienionymi wyżej nazwami. Filtr EPA idealnie nada się do oczyszczania powietrza z substancji wysoce szkodliwych dla naszego zdrowia. Natomiast filtr HEPA jest dużo skuteczniejszym rozwiązaniem od popularnych do niedawna filtrów wykonanych z siatki czy gąbki. Klasa użytych filtrów powinna zostać oznaczona na oczyszczaczu powietrza.

Każdy, komu zależy na braku zanieczyszczeń w domu, powinien przeczytać, czym jest skuteczne oczyszczanie powietrza na niebojsmoga.pl. Na stronie stale pojawiają się przydatne informacje, dotyczące tego, czym jest smog, jakie niesie zagrożenia, oraz co najważniejsze, jak go zwalczać.