Psychografia do metoda badania rynku, która bardzo przydaje się reklamodawcom i marketingowcom. Metoda owa bada styl życia ludzi poprzez analizę sposobu spędzania wolnego czasu. Bada zainteresowania, upodobania w dziedzinie muzyki. Na przykład bada to, czy dana grupa docelowa lubi muzykę rock czy raczej disco polo. Psychografia szereguje ludzi również pod względem wykształcenia i statusu społecznego oraz wysokości dochodów.

Ciekawą formą psychografii jest metoda stworzona w latach 60-tych i 70-tych XX wieku – klasyfikacja 4 C. Psychografia ta opiera się na Piramidzie Potrzeb Maslowa i została stworzona przez amerykańską agencję reklamową Young&Rubicam. Psychografia ta nosi tytuł Cross Cultural Consumers Classification i jest oparta o zachowania konsumenta oraz jego osobowość.

I tak jak na samym dole psychografii stoi potrzeba przetrwania, to najniżej w hierarchii stoją tzw. Zrezygnowani. Są to osoby, których celem jest po prostu przetrwanie, a przy swych wyborach kierują się aspektem ekonomicznym. Cechą zrezygnowanych jest też to, że dobrze odnajdują się w utrwalonych kulturowo rolach. Często odwołują się do przeszłości i bardzo dobrze trafia do nich przekaz związany z tradycją.

Kolejną grupą są Zmagający się. Mają oni potrzebę ucieczki, która generowana jest poprzez potrzebę bezpieczeństwa. Pragną oni uciec od problemów i kierują się perspektywą rozwiązania problemów. Często również uciekają w różne nałogi. Tworząc kampanię reklamową dla Zmagających się, powinno się konstruować przekaz w sposób bardzo dosłowny.

Inna grupa skonstruowana według wspomnianej metody psychograficznej to tzw. Płynący z prądem. Mają oni dużą potrzebę miłości oraz przynależności i najbardziej działa na nich przekaz ze strony rozpoznawalnych marek. Z kolei Aspirujący mają potrzebę uznania i liczy się dla nich opinia innych ludzi. Stąd kierują się modą oraz trendami. Eksploratorzy z kolei mają dużą potrzebę poznawczą i oczekują od reklamy czegoś nowego i nieszablonowego. Reformatorzy mają natomiast potrzebę samorealizacji i w przekazie reklamowym doceniają wartości intelektualne i duchowe. Adresując kampanię reklamową do tej grupy nie należy stosować manipulacji. Warto również zadbać o wartość estetyczną przekazu medialnego.